**فریز کردن میل ورم برای جلوگیری از شفیره شدن**

_MG_3021

میل ورم ها کرم نیستند بلکه لارو نوعی سوسک بنام سوسک تاریکی هستند. پس میل ورم ها یک سیکل زندگی دارند که بعد از مدتی زندگی در حالت لاروی، وارد دوره شفیرگی می شوند و از آنجایی که موارد مصرفی جانوران بیشتر دوره لاروی است و همچنین چون لارو میل ورم ها تحرک دارند و اشتها جانوران را بیشتر تحریک می کنند بیشتر مورد استفاده جانوران مثل پرندگان و خزندگان قرار می گیرند. نکته قابل ذکر این است که شفیره میل ورم ارزش غذایی بالایی داشته و قابل تغذیه به جانوران( پرندگان، ماهیان، خزندگان و برخی پستانداران حشره خوار) است و همچنین هضم راحتری را در پی دارد. لارو میل ورم در دمای گرم تحرک بیشتری نسبت به دمای سرد دارد و در دمای گرمتر سیکل زندگی زودتر طی می شود و همینطور در دمای سرد سیکل زندگی میل ورم آهسته تر طی شده و ماه ها به طول می انجامد. 

با توجه به توضیحات بالا اگر بخواهیم لارو میل ورم دیرتر تبدیل به شفیره شود و استفاده طولانی مدت از لارو میل ورم داشته باشیم باید میل ورم ها را درون یخچال یا در یک دمای سرد حدود 4 تا 9 درجه سانتی گراد نگهداری کرد. حال با توجه به مقدمات بالا آموزش نگهداری میل ورم در یخچال را شروع می کنیم

  1. ابتدا قبل از وارد کردن میل ورم به درون یخچال بستر میل ورم را غربال زده و تمام فضولات و سبوس را از میل ورم جدا می کنیم یعنی میل ورم خالص باید درون یخچال قرار گیرد

فریز کردن میل ورمعلت این کار این است چون دمای یخچال سرد است و اگر میل ورم با سبوس یا بهتر بگوئیم با بستر وارد یخچال شود، بستر دچار یخ زدگی شده و بعد از خارج کردن ظرف حاوی میل ورم به بیرون از یخچال بستر بشدت مرطوب شده و باعث مرگ میل ورم ها می شود.

2. به هیچ عنوان میل ورم با حجم بالا را در یک ظرف درون یخچال قرار ندهید. اگر حجم میل ورم درون یک ظرف زیاد است آن ها را درون ظروف مختلف تقسیم بندی کنید طوری که میل ورم ها روی سطح ظرف مورد نظر در یک لایه پخش شوند.

نگهداری میل ورم در یخچال

3. درب ظروف نگهداری میل ورم را به هیچ عنوان نبندید و یا اگر از درب برای ظروف مربوطه استفاده می کنید حتما درب را سوراخ کنید.

ظرف نگهداری میل ورم در یخچال

4. میل ورم ها را در طبقه پایین یخچال (یعنی طبقه نگهداری میوه جات) قرار دهید. نگهداری ظروف حاوی میل ورم کنار فریزر بدلیل سرمای زیاد امکان یخ زدگی و مرگ میل ورم را به همراه دارد.

5. حال بعد از قرار دادن میل ورم به درون یخچال بعد از چند ساعت میل ورم ها هیچ تحرکی نداشته و مرده به نظر می رسند. نگران نباشید میل ورم ها نمرده اند بلکه بدلیل سرمای که درون یخچال وجود دارد تحرکشان بشدت پایین آمده و دیگر هیچ تحرکی ندارند و همین سرمای زیاد باعث شده تا سیکل زندگی میل ورم طولانی تر شده و دوره لاروی به تاخیر بیافتد.

میل ورم فریز شده

*حال سوال اینجاست که آیا میل ورم ها درون یخچال به غذا احتیاج ندارند؟ جواب این است که درون یخچال هیچ غذادهی انجام نمی شود بلکه میل ورم ها باید هر 2 تا 3 روز در میان از یخچال بیرون آورده  و غذادهی مختصر شوند تا کیفیت خود را حفظ کنند و دوباره مرحله 1 به آخر اجرا شود بدین صورت که میل ورم ها را از یخچال بیرون آورده و اجازه دهید میل ورم ها با دمای گرم اتاق 22 تا 25 درجه سانتی گراد سازگار شوند و شروع به حرکت کنند. بعد از تحرک تغذیه به میل ورم ها را شروع کرده و اجازه دهید میل ورم ها 1 تا 2 ساعت از بستر تغذیه کنند و بعد از مدت زمان مربوطه دوباره مرحله 1 به آخر را شروع کنید.

*سوال دیگر این است که چه مدت می توان میل ورم ها را درون یخچال نگهداری کرد؟ میل ورم ها را می توان درون یخچال به مدت حداکثر 2 ماه نگهداری کرد و بعد از این مدت میل ورم ها مقاومت خود را از دست داده و احتمال مرگ میل ورم ها وجود دارد.

نوشته شده توسط: www.mealworm.ir

***برداشت مطالب با ذکر منبع مجاز است***

*****************************************************************************************

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *