**نکات بهداشتی در نگهداری میل ورم جهت تغذیه به جانوران**

نکات بهداشتی در نگهداری میل ورمدر مبحث قبلی در مورد نگهداری میل ورم زنده و همچنین تغذیه میل ورم ها بطور کامل بحث کردیم، در این مبحث قصد داریم در مورد نکات بهداشتی در نگهداری میل ورم که خود یک نکته مهمی می باشد بطور کامل توضیحاتی ارائه دهیم.

از آنجایی که تمامی جانوران در اسارت احتیاج به نظافت فضولات دارند، نه تنها میل ورم بلکه تمامی حشرات پرورشی در محیط پرورشی خود باید از فضولات پاک سازی شوند تا دچار بیماری و تجمع باکتری و انگل در محیط پرورشی نشوند. و اما چطور می توان میل ورم ها زنده را از فضولات جدا کرد

*نکته1 در بهداشت میل ورم زنده: جمع آوری فضولات

بعد از تغذیه میل ورم ها از بستر غذا، تنها چیزی که مشاهده می شود جمعیت میل ورم ها و فضولات هست. فضولات میل ورم بصورت دانه های گرد خیلی ریز و تقریبا به رنگ قهوه ایی هستند.

      فضولات میل ورم    فضولات میل ورم

فضولات سوپر ورمفضولات سوپر ورم

برای جداسازی این فضولات از میل ورم یک راه بی دردسر و راحت استفاده از یک غربال با مش خیلی ریز( مش 40) است. طوری که بعد از انتقال میل ورم ها به درون مش، میل ورم ها نباید از مش عبور کنند و تنها چیزی که از مش عبور می کند فضولات هستند. نکته قابل ذکر این است که اندازه فضولات سوپر ورم در دوران نوزادی تا دوران بلوغ متفاوت بوده و بتدریج با افزایش سن درشت تر می شود، پس در غربال زدن فضولات سوپرورم در دوران بلوغ به یک مش با سایز کمتر از 40 نیاز است.

14716196004621471619686869

حال با اطلاعات بالا کار را شروع می کنیم.

ابتدا برای جداسازی میل ورم از فضولات به دو ظرف پلاستیکی تمیز نیاز داریم. غربال را در یک ظرف خالی قرار می دهیم و ظرف حاوی میل ورم و فضولات را داخل غربال می ریزیم و غربال را سرند می زنیم تا فضولات جدا شوند. بعد از اطمینان کامل از جداسازی فضولات، میل ورم های باقی مانده در غربال را در ظرف دوم یعنی ظرف خالی دیگر انتقال می دهیم. دقت داشته باشد که ظرف قبلی که شامل میل ورم و فضولات بود را بعد از انتقال به یک ظرف تمیز با آب و مایع بشوید. دقت داشه باشید که به هیچ عنوان میل ورم ها را با آب نشوید و از آبپاشی به درون کلنی میل ورم خودداری کنید که این عمل باعث مرگ میل ورم ها می شود.

نکته 2 در بهداشت میل ورم: جدا سازی میل ورم مرده و یا شفیره مرده از بستر

گاهی اوقات به علت گرمای بیش از حد( دمای بالای 30 درجه سانتی گراد) و یا تغذیه ضعیف و همچنین جمعیت بیش از حد میل ورم ها در یک ظرف نگهداری، باعث مرگ میل ورم ها می شود. میل ورم مرده به رنگ مشکی و گاهی اوقات به رنگ قهوه ایی و حالت خیلی نرم تغییر شکل پیدا می کند که حتما باید این میل ورم های مرده را از بستر جدا کرده و به سطل زباله انتقال دهید و همچنین شفیره میل ورم هم به رنگ مشکی و گاهی اوقات به رنگ قهوه ایی تیره تغییر پیدا می کند و حالت خیلی نرم و بوی نامطبوعی دارد.

شفیره مردهشفیره مرده لارو میل ورم

میل ورم مردهمیل ورم مرده

برای سهولت کار در جداسازی شفیره ها و میل ورم های مرده از پنس استفاده کنید.

نکته 3 در بهداشت میل ورم:

گاهی اوقات میل ورم ها وشفیره های مرده به رنگ مشکی تغییر شکل پیدا نمی کنند بلکه به همان حالت رنگ قهوه ایی مانده و بدون اینکه بوی نامطبوعی پیدا کنند حالت خشک شده پیدا می کنند. دقت داشته باشید که به هیچ عنوان این میل ورم های خشک را به جانوران تغذیه نکنید. خشک کردن میل ورم اصول خاص خود را دارد و با دستگاه خشک کن مخصوص انجام می شود و میل ورم ها را بصورت استاندارد خشک می کند. پس در صورت مواج شدن با میل ورم ها و شفیره های خشک شده در کلنی، آن ها را از بستر جدا کرده و دور بیندازید.

*و نکته آخر اینکه روزانه کلنی میل ورم، و همچنین دمای نگهداری میل ورم خود را چک کنید و منبع ویتامینی و رطوبتی تازه در اختیارشان قرار دهید*

نوشته شده توسط: www.mealworm.ir

***برداشت مطالب با ذکر منبع مجاز است***

*****************************************************************************************

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *