**نگهداری و تغذیه میل ورم، جهت تغذیه به جانوران**

نگهداری میل ورم کار ساده البته نیاز به کمی رسیدگی دارد. میل ورم ها باید در یک ظرف امن و با بستر مغذی تغذیه شوند که در ادامه با نگهداری  و تغذیه صحیح میل ورم آشنا می شویم.

_MG_3180_resize

  • در مرحله اول بسته به حجم و مقدار میل ورم ظروف نگهداری میل ورم متفاوت است:

    ظروف نگهداری میل ورم حتما باید از جنس پلاستیک باشد. علت انتخاب ظروف پلاستیکی این است که کرم ها قادر به بالا آمدن از ظروف پلاستیکی نیستند. ظروف نگهداری باید عمق 15 سانت یا بیشتر داشته باشند. هر ظرفی که در دسترس هست قابل استفاده هست. مانند( تشت لباس شویی، جای نانی، فایل های پلاستیکی و …)

نگهداری میل ورم

  • مرحله دوم بستر غذایی کرم میل ورم است:

    میل ورم ها احتیاج به یک مواد غذایی مغذی مثل سبوس گندم، جو پرک شده، سویا و… دارند. و انتخاب یک مواد غذایی مغذی تاثیر مثبتی بر ارزش غذایی میل ورم ها خواهد گذاشت. البته شما می توانید فقط از سبوس گندم برای تغذیه میل ورم ها استفاده کنید ولی مخلوط سبوس گندم و جو پرک شده (که خود دارای پروتئین، کربوهیدرات، فیبر، انواع مواد معدنی و … می باشند) یک بستر مقوی­ تری برای تغذیه کرم میل ورم ایجاد کرده و ارزش غذایی را برای این کرم­ها چندین برابر خواهد کرد. اگر شما از جو پرک شده و سویا برای تغذیه میل ورم­ها استفاده می کنید حتما جو پرک و سویا را میکسر زده و پودر کنید تا میل ورم­ها راحت تر از آن ها تغذیه کنند.

تغذیه میل ورمتغذیه میل ورم

  • مرحله سوم منابع ویتامینی و از همه مهم­تر تامین رطوبت بدن کرم میل ورم است:

    حدود 60 درصد بدن میل ورم زنده را آب تشکیل می دهد، پس برای میل ورم علاوه بر تغذیه توسط(سبوس گندم جو پرک و…) نیاز به یک منبع رطوبت هست که این منبع رطوبت حتما باید توسط سبزیجات و میوه ­جات تامین شود. شما می توانید از کلم پیچ، کرفس، سیب زمینی، هویج (البته موقع استفاده از هویج حتما آن را برش زده و بصورت یک ورق نازک آن را در اختیار میل ورم قرار دهید) سیب، پوست خیار و … برای تامین ویتامین و رطوبت بدن میل ورم استفاده کنید. برخی از افراد به اشتباه برای تامین رطوبت بدن کرم از اسپری آب پاش بر روی بستر استفاده می کنند که این کار علاوه بر کپک زدن بستر منجر به مرگ میل ورم­ها می شود. از اسپری کردن با آب بر روی بستر میل ورم خودداری کنید.

_MG_3183_resize_resize

 ****با داشتن موارد بالا،تغذیه و نگهداری میل ورم کار را شروع می کنیم:

ابتدا میل ورم ها را درون ظرف پلاستیکی قرار می دهیم (نکته قابل ذکر این است که میل ورم ها نباید هنگام قرار گرفتن در ظرف پلاستیکی روی هم قرا گیرند این نشان این است که ظروف انتخابی شما برای حجم میل ورم ها بسیار کوچک است در صورت مشاهده چنین وضعیتی ظرف پلاستیکی را تعویض و یک ظرف با حجم بزرگتر جایگزین کنید). بعد از پخش میل ورم درون ظرف نوبت به بستر تغذیه میل ورم است. حجم بستر تغذیه براساس حجم کرم انتخاب می شود. برای حجم نیم کیلو میل ورم که حدود 5 تا 6 هزار عدد کرم است دو مشت از مخلوط مواد غذایی که در گزینه دو ذکر شده و برای یک کیلو که حدود 10000 عدد میل ورم است نیاز به چهار مشت از مخلوط مواد غذایی نیاز است. مواد غذایی را به درون ظرف حاوی میل ورم بریزید و در مرحله آخر از میوه جات و سبزیجات برای تامین رطوبت و ویتامین بدن کرم استفاده کنید. به هیچ عنوان هویج و سیب زمینی و دیگر میوه ­جات را رنده نکنید بلکه آن ها را بصورت ورق ورق برش زده و بر روی بستر قرار دهید ( نکته قابل توجه این است که سبزیجات و میوه جات را به دورن بستر مواد غذایی فرو نکنید بلکه آن ها را روی بستر مواد غذایی قرار دهید). و نکته آخر اینکه بعضی از مواد غذایی مثل سیب، سیب زمینی زود فاسد شده و بستر را خراب می کنند در صورت استفاده از موارد فوق نگذارید این مواد غذایی مدت طولانی در بستر بماند. مثلا اگر سیب را صبح برای کرم ها قرار داده اید تا بعد اظهر آن را برداشته و یک سیب دیگری جایگزین کنید.

بستر میل ورم_MG_3200_resize_resize

برداشت فضولات میل ورم:

میل ورم ها بعد از دو تا سه روز، از بستر بطور کامل تغذیه کرده و فقط فضولات آن ها باقی می ماند که این فضولات سریعا باید از کرم ها جدا شده و ظروف مربوطه شستشو داده شده و توسط یک دستمال کاملا خشک شده و مجداد مراحل بالا تکرار شود.

نوشته شده توسط: www.mealworm.ir

***برداشت مطالب با ذکر منبع مجاز است***

*****************************************************************************************