نگهداری و تغذیه میل ورم زنده

نگهداری میل ورم کار بسیار ساده و البته نیاز به کمی رسیدگی دارد.

 

ظرف نگهدای میل ورم: در مرحله اول بسته به حجم میل ورم ظرف نگهداری متغییر است. ظرفی که میل ورم را درآن نگهداری می شود حتما باید از جنس پلاستیک باشد، علت انتخاب یک ظرف پلاستیکی این است که لارو میل ورم قادر به بالا آمدن از ظروف پلاستیکی نمی باشند. ظروف نگهداری باید ارتفاع حداقل 15سانت داشته باشد. بهترین ظرف برای نگهدری میل ورم باکس های پلاستیکی یا فایل های پلاستیکی می باشند که از امنیت بالایی برخوردار هستند و میل ورم ها قادر به بالا آمدن از نیستند.

 

مواد غذایی خشک جهت تغذیه میل ورم: میل ورم ها احتیاج به تغذیه از مواد غذایی مغذی مثل سبوس گندم، جو پرک شده، سویا، و … دارند و انتخاب یک یا چند مواد غذایی ترکیبی ارزش غذایی این لارو ها را افزایش می دهد. مثلا ترکیب جو پرک شده و سویا و همچنین سبوس گندم بستر مقوی تری برای تغذیه میل ورم ایجاد کرده و ارزش غذایی را در این لارو ها چندین برابر خواهد کرد.( لازم به ذکر است مواد غذایی ذکر شده را باید باهم ترکیب کرده و با دستگاه میکسر خانگی پودر کنید تا لارو میل ورم راحت تر از آن تغذیه کند)

منابع ویتامینی و از همه مهمتر غذای تر جهت تامین رطوبت بدن میل ورم ها: حدود 60 درصد بدن میل ورم زنده را آب تشکیل می دهد. بنابراین برای تغذیه میل ورم ها علاوه بر تغذیه توسط (جوپرک، سویا و …) نیاز به یک منبع رطوبتی نیز هست که این منبع حتما باید توسط سبزیجات و میوه جات تامین شود، شما می توانید از کلم پیج، کرفس، هویج، سیب زمینی، کیوی، خیار و … برای تامین رطوبت بدن لاروهای میل ورم استفاده نمائید.

برخی از افراد به اشتباه جهت تامین رطوبت لارو ها از اسپری آبپاش برروی بستر استفاده می کنند که این کار علاوه بر کپک زدن بستر منجر به مرگ میل ورم ها می شود. از اسپری کردن با آب بر روی بستر لارو میل ورم خودداری کنید.

مواد ضدعفونی کننده باکس و محیط: باکس نگهداری میل ورم ها بعد از هر بار جداسازی از فضولات باید با محلول نانوسیل ضدعفونی شود ( نحوه جداسازی میل ورم از فضولات در انتهای این مطلب آموزش داده شده است)

حال با داشتن موارد بالا کار را شروع میکنم

این مجموعه بزرگ پرورش میل ورم، میل ورم ها را درون یک کارتن،با تهویه مناسب و بسته بندی مطمعن برای مشتریان عزیز به سرتاسر ایران ارسال می نمائید

بعد از تحویل بسته کارتن را باز نمائید و کل محتوی کارتن را داخل باکس پلاستیکی تخلیه نمائید. ( نکته قابل ذکر این است که میل ورم ها نباید هنگام قرارگرفتن در ظرف پلاستیکی روی هم بیش از حد انباشته شوند.اگر حجم میل ورم ها بیش از حد روی هم انباشته شود نشان دهنده این هست که ابعاد ظرف انتخابی شما برا حجم میل ورم ها بسیار کوچک هست و باید ظرف مربوطه تعویض و یا در ظروف مختلف تقسیم بندی شود. عمق میل ورم درون ظرف  باید 1.5 سانتیمتر باشداگر بیشتراز این بود باید در ظروف دیگر تقسیم بندی شود

بعداز  قرار دادن میل ورم ها درون باکس نوبت به بستر تغذیه میل ورم هست. حجم بستر غذایی بر اساس حجم لاروها انتخاب می شود. برای وزن یک کیلوگرم لارو میل ورم حدود 3 مشت از مخلوط مواد غذایی ذکر شده نیاز هست و در مرحله آخر از میوه جات و سبزجات برای تامین رطوبت و ویتامین بدن لارو ها استفاده کنید

هویج و سیب زمینی را بصورن ورق نازک برش زده و بر روی مواد غذایی قرار دهید. ( نکته قابل توجه این است که سبزیجات و میوه جات را به درون بستر مواد غذایی فرو نکنید بلکه آن ها را روی بستر مواد غذایی قرار دهید

و نکته اخر اینکه بعضی از میوه جات مثل سیب و کیوی زود فاسد شده و بستر را خراب می کند. در صورت استفاده از موارد فوق نگذارید در مدت طولانی در بستر بماند. بر فرض مثال اگر سیب را صبح برای کرم ها قرار داده اید  تا شب آن را برداشته و یک سیب تازه جایگزین کنید.

تمیز کردن و ضد عفونی کردن  بستر میل ورم: میل ورم ها بعد از 3 تا 4 روز از مواد غذایی بطور کامل تغذیه می کنند و بعد از این مدت تنها چیزی که مشاهده میشود فضولات میل ورم می باشد( که این فضولات بعنوان یک کود ارگانیک قابل مصرف برای گل و گیاهان می باشد)

جهت جداسازی لارو میل ورم از فضولات یک راه ساده استفاده از یک غربال با مش ریز(مش الک زدن آرد)هست. میل ورم ها را با فضولات داخل الک ریخته و غربال بزنید تا فضولات بطور کامل از لارو ها جداسازی شود. ظرف استفاده شده قبلی که لاروهای میل ورم در آن قرار داشت باید توسط نانوسیل ضد عفونی و شسته شود و مجدد لاروهای غربال شده درون باکس جدید قرار گیرد. توجه داشته باشید حتما لارو ها را  بعد از خوردن مواد غذایی از فضولات جداسازی کنید تا از تجمع انگل و باکتری جلوگیری شود.

مکان و دمای نگهداری لارو میل ورم: مکان نگهداری میل ورم باید تمیز و بدون وجود هیچ جونده، مارمولک و دیگر حشرات باشد. دمای نگهداری میل ورم بین 25 تا 28 درجه سانتی گراد می باشد و همچنین میل ورم ها را در معرض تابش مستقیم خورشید قرار ندهید.