*Gut load(کرم های غنی شده)

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت هموطنان عزیزم. بسیاری از مشتریان عزیز در مورد تغذیه میل ورم خریداری شده از ما سوال می کنند که غذای میل ورم ها چیه و برای تامین آب بدنشون و افزایش ویتامین، مواد معدنی و پروتئین بدن میل ورم ها چه چیزهایی رو باید به میل ورم ها تغذیه کرد. میخام در مورد غنی سازی(gut load) کرم میل ورم و سوپر ورم و سایر حشرات و تغذیه صحیح این حشرات برای دوستان توضیح مختصری بدم…

gut load میل ورم

*گات لود (Gut load) یعنی چه؟

به زبان خیلی ساده گات لود یعنی شما، کرم ها(میل ورم، سوپرورم و کرم های دیگر)، جیریرک ها و حشرات دیگری که قرار است به جانورتان (پرنده، ماهی، خزنده) تغذیه کنید، در یک بستر بسیار مقوی(پودر سویا، پودر جو پرک، پودر نخود، پودر کلسیم،سبوس گندم، سرلاک، پودر شیر خشک و …) این حشرات را تغذیه می کنید و بعد از مدت 24 تا 48 ساعت این کرم ها را به جانورتان تغذیه می کنید. این کار برای کسانی که از کرم میل ورم، سوپر ورم، جیرجیرک و سایر حشرات برای تغذیه جانوران استفاده می کنند بسیار مهم است تا ارزش غذایی این حشرات را بالا ببرند.

غنی سازی میل ورم با سیب زمینی

*مواد لازم برای گات لود:

1. میوه جات و سبزی جات: شما می توانید از میوه جات و سبزی جات(کلم پیچ، موز، کاهو، سیب زمینی، سیب، هویج، خیار،کدو تنبل، فلفل دلمه و …) برای فراهم کردن ویتامین و مواد معدنی و آنتی اکسیدان و همچنین تامین آب بدن حشرات استفاده کنید. برای مثال شما با دادن هویچ به کرم میل ورم و تغذیه میل ورم از هویج ویتامین A بدن این کرم ها را بالا ببرید و به جانور مورد نظر تغذیه کنید در این صورت بدن جانور از ویتامین آ تامین می شود و یا در فصل سرد زمستان هنگامی پرندگان سرما می خورند می توان به این کرم ها از فلفل دلمه که سرشار از ویتامین C هست تغذیه کرد و بعد از مدت ذکر شده این کرم ها را به پرنده تغذیه کرد.

سبزیجات غنی سازی حشرات


سبزیجات غنی سازی حشرات

2. سبوس گندم، سویا پودر شده، جو پرک پودر شده، سرلاک بچه، شیر خشک، ذرت پودر شده برای فراهم کردن پروتئین و چربی و کربوهیدرات بدن کرم میل ورم و سوپر ورم: موارد بالا را باهم ترکیب کنید و در یک ظرف قرار دهید و کرم ها را وارد ظرف کنید تا از این مواد تغذیه کنند و خود را غنی سازند. همچنین می توان از پور کلسیم برای بالا بردن کلسیم بدن کرم میل ورم و سوپر ورم استفاده کرد.

بستر میل ورم

3. پرورش دهندگان و نگه دارندگان ماهی می توانند از غذای ماهی برای تغذیه میل ورم و سوپر ورم ها استفاده کنند.

نکته:برای غنی سازی کرم میل ورم و سوپر ورم و جیرجیرک شما می توانید هر چیزی که ارزش غذایی بسیار بالایی دارد( پروتئین، کربوهیدرات، ویتامین ها، مواد معدنی) را باهم ترکیب کرده و برای تغذیه حشرات از آن استفاده کنید.

غنی سازی میل ورم توسط سیب زمینی


غنی سازی میل ورم توسط هویچ

*چرا حشراتی که قرار است برای تغذیه جانوران استفاده کنیم را باید غنی سازی(Gut load) کنیم؟

پرورش دهندگان و نگه دارندگان خزنده باید از غذاهایی که سرشار از کلسیم است را برای خزندگان خود استفاده کنند.این نکته برای جلوگیری از پوکی استخوان در خزنده بسیار بسیارضروری است.
با غنی سازی می توان کلسیم را در حشرات بالا برد(با تغذیه پودر کلسیم یا استفاده از منبع غذایی حاوی کلسیم)
افراد بسیاری هستند که فکر می کنند این کار هیچ تاثیری ندارد در صورتی که محققان نشان دادند که این کار بسیار تاثیر گذار است.
رایج ترین روش این است که کرم میل ورم، سوپرورم، جیرجیرک ها از منبع غذایی کلسیم بالا (به مدت یک یا دو روز قبل از تغذیه به جانوران) تغذیه شود.

تغذیه میل ورم از کدو تنبل
نکته: در حیاط وحش حشرات دارای کمبود کلسیم نیستند به خاطر اینکه آن ها از منبع عظیمی از غذا و سبزیجات استفاده می کنند.

*************************************************************************************************

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *